PMP EĞİTİMİ

pmp eğitimi
PMP eğitimi hakkında

PMI® tarafından verilen ve dünya çapında kabul gören Proje Yönetimi Profesyoneli (Project Management Professional – PMP®) Sertifikası’na sahip olabilmek için PMP® sınavını kazanmak gerekir. Bu sınava girebilmek için ön şartlardan biri, en az 35 ders saatlik sertifikalı bir proje yönetimi eğitimini almış olmaktır. Sınav için başvurunuzu yaptığınız anda, bu PMP eğitimi tamamlanmış olmalıdır. Ayrıca sınav öncesi audit (denetleme) uygulaması için seçilirseniz, PMP eğitimi’nde aldığınız sertifikayı, PMI’ ya belgelemek ve sunmak zorundasınız. Eğitimi veren eğitmenin, mutlaka geçerli bir PMP® sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

Kurs içeriği, proje kalite yönetimi, kapsam yönetimi, takvim yönetimi, bütçe yönetimi, iletişim yönetimi, risk yönetimi, tedarik yönetimi ve entegrasyon yönetimi konularını içerebilir..

1 saatlik sınıf eğitimi, 1 ders saatine karşılık gelir. Eğer üniversitede veya yüksekokulda haftada 3 saat, toplam 15 hafta süren bir proje yönetimi eğitimi aldıysanız, bunu 45 ders saati olarak başvurunuzda belirtebilirsiniz.

PMP® Eğitimini akredite bir kuruluştan almak zorunda değilsiniz!..

PMP® Eğitim gereksinimlerini karşıladığınızı aşağıdaki kişi/kurumlardan aldığınız kurslar, workshop’lar veya eğitim seanslarını başarıyla tamamladığınızı belgeleyerek gösterebilirsiniz:

A.) PMI® Kayıtlı Eğitim Sağlayıcılar (R.E.P.s)

B.) PMI® Chapter veya Pratik Komuniteleri (communities of practice)

C.) İşveren/Şirket sponsorlu programlar

D.) Eğitim şirketleri veya danışmanlar

E.) Uzaktan eğitim şirketleri (kurs bitimi değerlendirmesi içermeli)

F.) Üniversite/yüksek okul akademik ve sürekli eğitim programları

Aşağıda verilenler PMP® Eğitimi şartlarını karşılamamaktadır:

• PMI® Chapter toplantıları

• Kendi kendine öğrenme (Kitap okuma, eğitici videolar izleme, koç veya mentorlar ile yapılan koçluk seansları)

Her eğitimde olduğu gibi,  PMP® eğitiminde de başarı, en çok eğitmene bağlıdır. Maalesef piyasada sadece PMP® sertifikasına güvenerek bu eğitimi vermeye çalışan eğitmenler görüyoruz. Bu eğitimi, geniş proje yönetimi tecrübesine sahip, pratik ve teoriyi en iyi şekilde birleştirebilen ve gerçek hayattan örnekler verebilen bir eğitmenden almanızı tavsiye ediyoruz. Diğer bir önemli nokta, uzaktan (online) eğitim yerine sınıf eğitimine katılmanızı tavsiye ediyoruz. En iyi eğitim yüz yüze eğitimdir. Çünkü istedğinizi eğitmene sorabilmeniz mümkündür.

PMI® Metodolojisiyle Proje Yönetimi ve PMP® Hazırlık Eğitimi (35 Saat)

pmpegitimi.com

Bir Cevap Yazın